Pot do izpita
Predani smo ustvarjanju usposobljenih, odgovornih in samozavestnih voznikov, ki so dobro pripravljeni na izzive, ki jih čakajo na cesti.
Kako do izpita
Tečaj iz cestnoprometnih predpisov (CPP)
Tečaj vključuje:
- osnovni del, ki traja 16 šolskih ur in
- dodatni del A, A1, A2 oziroma B kategorije, ki traja 8 šolskih ur
Za kategorijo AM se lahko kandidat usposablja samostojno.
Pogoji:
- B kategorija: dopolnjena starost 16 let
- A1 kategorija: 15,5 let
- A2 kategorija: 17,5 let
- A kategorija: 20 let, kadar opravljate prehod iz A2 kategorije
- A kategorija: 23,5 let, kadar opravljate kategorijo samostojno
Zdravniško spričevalo, Tečaj in izpit prve pomoči za voznike motornih vozil
Tečaje prve pomoči izvajajo območne enote Rdečega križa Slovenije. Opravljen izpit ima trajno veljavo.
Oprostitev opravljanja tečaja prve pomoči lahko zahtevajo:
- kandidati s končano srednjo ali višjo medicinsko šolo (zaključno spričevalo)
- zdravniki in zobozdravniki
- študentje medicine in stomatologije z opravljenim izpitom (indeks)
- bolničarji CZ in vojaki z opravljenim tečajem (vojaška knjižica ali potrdilo)
Teoretični del vozniškega izpita in Praktično usposabljanje
Za opravljanje teoretičnega dela vozniškega izpita, ki ga izvaja Javna agencija RS za varnost prometa (AVP), se kandidat za voznika prijavi pri upravni enoti.
Na vožnji morate vselej imeti s sabo:
- evidenčni karton vožnje
- zdravniško spričevalo
- osebni dokument
Opravljanje vozniškega izpita – izpitna vožnja:
Kandidat za voznika se k vozniškemu izpitu, ki ga izvaja Javna agencija RS za varnost prometa (AVP), prijavi na Upravni enoti.
Kategorije izpitov
Naši obsežni tečaji vožnje so zasnovani tako, da vas opremijo z bistvenimi spretnostmi in znanjem, potrebnim za varno vožnjo po cestah.
V kategorijo B spadajo motorna vozila, razen vozil kategorije A1, A2, A, F in G, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg in poleg sedeža za voznika nimajo več kot osem sedežev (osebni avtomobili, kombiji). Dovoljenje za vožnjo vozil te kategorije vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorij AM, B1 in G.
Starostna omejitev:
- za začetek usposabljanja 16 let
- za opravljanje izpita 18 let
Ne glede na zgoraj navedene starostne omejitve sme voziti osebni avtomobil tudi oseba, starejša od 16 let:
- ki je v šoli vožnje opravila teoretični del usposabljanja za voznika motornih vozil kategorije B
- je pred pristojno izpitno komisijo opravila teoretični del vozniškega izpita in v šoli vožnje končala praktični del usposabljanja
- ki ji vozniško dovoljenje ni odvzeto oziroma se ji ne izvršuje izrečena sankcija prepovedi vožnje motornega vozila določene vrste ali kategorije oziroma se ji ne izvršuje varnostni ukrep odvzema vozniškega dovoljenja oziroma ji ni izrečena sankcija prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja in v evidenci nima nobene kazenske točke v cestnem prometu, če ima vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil druge kategorije
- če jo med vožnjo spremlja spremljevalec
- če je vozilo označeno s predpisano »L« tablico
Spremljevalec je lahko eden od staršev, posvojiteljev, skrbnikov, rejnikov ali druga oseba, ki je stara najmanj 27 let in ima veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil kategorije B najmanj pet let in v evidenci nima več kot pet kazenskih točk. Osebo, mlajšo od 18 let, lahko spremlja druga oseba pod pogojem, da s tem pisno soglašajo starši, skrbniki, posvojitelji ali rejniki. Če je spremljevalec druga oseba, lahko v obdobju petih let usposablja največ dve osebi iz prejšnjega odstavka. Spremljevalec mora biti vpisan v evidenco o vozniških dovoljenjih in evidenčni karton vožnje. Vpis opravi izpitni center, ko ugotovi, da so izpolnjeni pogoji. Pred vpisom v evidenčni karton vožnje mora izpitni center spremljevalcu posredovati ustrezna navodila. Kandidat ima lahko v evidenčnem kartonu vpisanih največ 6 spremljevalcev.
Med vožnjo motornega vozila mora imeti oseba pri sebi evidenčni karton vožnje in veljavno zdravniško spričevalo, spremljevalec pa veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo vozil kategorije B. Te listine morata na zahtevo izročiti policistu na vpogled.
Pod navedenimi pogoji sme oseba voziti osebni avtomobil, dokler ne opravi vozniškega izpita za vožnjo motornih vozil kategorije B, vendar največ dve leti od začetka usposabljanja.
Pri spremljanju osebe je spremljevalec odgovoren za varnost vožnje in za prekršek, ki ga je storila ta oseba, razen če ga ni mogel preprečiti.
Imetniki vozniškega dovoljenja za vožnjo vozil kategorije B smejo voziti motorna vozila te kategorije tudi:
- kadar so jim dodani lahki priklopniki (to je priklopnik največje dovoljene mase do 750 kg) ali
- kadar so jim dodana priklopna vozila, ki niso lahki priklopnik, če največja dovoljena masa skupine vozil ne presega 3.500 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil.
Če največja dovoljena masa skupine vozil presega 3500 kg vendar ne presega 4250 kg, pride v poštev Koda 96*, ki se jo pridobi s praktičnim usposabljanjem v trajanju najmanj 9 ur.
Izpit BE pa je treba opraviti šele, če je motornemu vozilu kategorije B dodano priklopno vozilo, pri čemer največja dovoljena masa priklopnega vozila ne presega 3500 kg.
V kategorijo A1 spadajo motorna kolesa na dveh kolesih s stransko prikolico ali brez nje, katerih:
- prostornina motorja ne presega 125 ccm,
- moč motorja ne presega 11 kW,
- razmerje moč motorja/masa vozila ne presega 0,1 kW/kg,
ter trikolesa, katerih moč motorja ne presega 15 kW. Dovoljenje za vožnjo vozil te kategorije vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorije AM in G.
Starostna omejitev:
- za začetek usposabljanja 15,5 let
- za opravljanje izpita 16 let
V kategorijo A2 spadajo motorna kolesa, katerih moč motorja ne presega 35 kW in pri katerih razmerje med močjo motorja in maso vozila ne presega 0,2 kW/kg, poleg tega pa motorno kolo ne izvira iz vozila z enkrat večjo močjo. Dovoljenje za vožnjo vozil te kategorije vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorije AM, A1 in G.
Starostna omejitev:
- za začetek usposabljanja 17,5 let
- za opravljanje izpita 18 let
V kategorijo A spadajo vsa ostala motorna kolesa na dveh kolesih s stransko prikolico ali brez nje in trikolesa. Dovoljenje za vožnjo vozil te kategorije vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorij AM, A1, A2 in G.
Starostna omejitev:
- za začetek usposabljanja 23,5 let (oziroma 20 let, če ima oseba vozniško dovoljenje kategorije A2 že več kot dve leti)
- za opravljanje izpita 24 let (oziroma 20 let, če ima oseba vozniško dovoljenje kategorije A2 že več kot dve leti)
Pogosta vprašanja
Pogoji za pridobitev vozniškega izpita in potrebni dokumenti
Svetujemo vam, da v prvem koraku opravite zdravniški pregled na oddelku medicine dela, prometa in športa, kjer pridobite zdravniško spričevalo, s katerim dokazujete svojo sposobnost vožnje motornega vozila določene kategorije. Pred pregledom vam priporočamo, da se pozanimate, kaj vse potrebujete na pregledu ter kakšni so pogoji in cena za opravljanje pregleda pri posameznem izvajalcu. Zdravniško spričevalo velja tri leta.
Po pridobitvi zdravniškega spričevala se prijavite na tečaj iz prve pomoči (PP), ki ga izvajajo območne enote Rdečega križa Slovenije. Opravljen izpit ima trajno veljavo. Ko pa opravite tudi tega, je čas, da se prijavite v šolo vožnje na tečaj cestno prometnih predpisov (CPP).
Veljaven osebni dokument, poleg tega pa priporočamo tudi zdravniško spričevalo in izkaznico o opravljenem izpitu prve pomoči.
Pred začetkom vožnje z učiteljem morate:
- pridobiti veljavno zdravniško spričevalo,
- opraviti izpit iz prve pomoči,
- opraviti tečaj CPP in
- opraviti teoretični preizkus znanja CPP na izpitnem centru.
Veljavno zdravniško spričevalo, evidenčni karton vožnje in veljaven osebni dokument.
Vožnja s spremljevalcem
Vožnja s spremljevalcem je namenjena usposabljanju za vozniški izpit. Ni nadomestilo za redne in obvezne ure praktičnega usposabljanja v šoli vožnje, ga pa zelo učinkovito dopolnjuje. Z izkušenim spremljevalcem na sovozniškem sedežu lahko voznik začetnik postopno pridobiva znanje; od spremljevalca se uči vozniške zrelosti, nabira izkušnje in pridobiva vozniške navade. Pri tem je seveda ključnega pomena, da je spremljevalec odgovorna oseba, ki bi rada svojega učenca naučila predvsem varne vožnje in pravilnega obnašanja v prometu.
S spremljevalcem lahko vozijo kandidati, ki so starejši od 16 let in izpolnjujejo naslednje pogoje:
- so v šoli vožnje opravili teoretični del usposabljanja za voznika motornih vozil kategorije B,
- so opravili teoretični del vozniškega izpita,
- so v šoli vožnje končali praktični del usposabljanja.
Dodatni pogoji so še, da jim vozniško dovoljenje ni odvzeto, da se jim ne izvršuje izrečena sankcija prepovedi vožnje motornega vozila določene vrste ali kategorije, da se jim ne izvršuje varnostni ukrep odvzema vozniškega dovoljenja, da jim ni izrečena sankcija prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja in da v evidenci nimajo nobene kazenske točke v cestnem prometu (če že imajo vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil druge kategorije).
Kdor izpolnjuje vse naštete pogoje, lahko vozi osebni avto s spremljevalcem, dokler ne opravi vozniškega izpita za vožnjo motornih vozil kategorije B, vendar le največ dve leti od vpisa spremljevalca v evidenco o vozniških dovoljenjih in v evidenčni karton vožnje.
Spremljevalec je lahko eden od staršev, posvojiteljev, skrbnikov, rejnikov ali druga oseba, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
- biti mora star najmanj 27 let,
- imeti mora veljavno vozniško dovoljenje kategorije B najmanj pet let,
- mu ni izrečenih več kot pet kazenskih točk,
- ima prebivališče v Republiki Sloveniji,
- biti mora vpisan v evidenčni karton kandidata, na vozilu pa mora biti, v času vožnje kandidata, nameščena oznaka L na zeleni podlagi.
Vpis opravi izpitni center, ko ugotovi, da so izpolnjeni pogoji. Pred vpisom v evidenčni karton vožnje mora izpitni center spremljevalcu posredovati ustrezna navodila.
Osebo, mlajšo od 18 let, lahko spremlja druga oseba pod pogojem, da s tem pisno soglašajo starši, skrbniki, posvojitelji ali rejniki. Če je spremljevalec druga oseba, lahko v obdobju petih let usposablja največ dve osebi.
Med vožnjo motornega vozila mora imeti oseba pri sebi evidenčni karton vožnje in veljavno zdravniško spričevalo, spremljevalec pa veljavno vozniško dovoljenje za vožnjo vozil kategorije B. Te listine morata na zahtevo izročiti policistu na vpogled.
Spremljevalec je odgovoren za varnost vožnje in za prekršek, ki ga je storila oseba, ki se usposablja s spremljevalcem, razen če tega ni mogel preprečiti.
Vozniškega dovoljenja pri 16. letih ni možno pridobiti, lahko pa pri napolnjenih 16. letih uveljavljate pravico do vožnje s spremljevalcem, če ste opravili vse ostale obveznosti, ki so navedene zgoraj.
Tečaj in izpit iz cestnoprometnih predpisov (CPP)
Tečaj CPP je sestavljen iz osnovnega in dodatnega dela. Osnovni del traja 16 šolskih ur. Za kategorije A1, A in B je treba opraviti 8 dodatnih ur, za kategorijo AM pa je treba opraviti 4 dodatne ure. V sklopu tečaja CPP nudimo tudi vožnjo s simulatorjem B kategorije.
Tečaji CPP se izvajajo na lokacijah Šole vožnje Antlej Trg mladosti 6, 3320 Velenje in Šmihelska cesta 2, 3330 Mozirje
Na tečaj pa se lahko prijavite kar preko spleta TUKAJ
Preden opravite preverjanje znanja iz teorije (CPP itpit), morate opraviti tečaj iz cestnoprometnih predpisov (CPP), pridobiti zdravniško spričevalo in opraviti izpit iz prve pomoči.
Vrstni red ni pomemben, je pa vse našteto potrebno priložiti pri prijavi na preverjanje znanja iz teorije (CPP izpit).
Za opravljanje teoretičnega dela vozniškega izpita, ki ga izvaja Javna agencija RS za varnost prometa (AVP), se kandidat za voznika prijavi pri Upravni enoti. Vsak kandidat dobi uporabniško ime in geslo, s katerima se prijavi v sistem in odgovori na 40 vprašanj s pomočjo računalnika. Vprašanja so izbirnega tipa, vendar pa sta pri posameznih vprašanjih možna dva ali več pravilnih odgovorov. Uspešnost opravljanja testov CPP je javno dostopna za posamezne izpitne centre.
Praktični del usposabljanja
Za termine vožnje se lahko dogovarjate sproti, praviloma pa je urnik sestavljen vnaprej za vsak prihajajoči delovni teden in ga usklajujete s svojim učiteljem vožnje.
Če gre za upravičen razlog (bolezen, slabo počutje ipd.), se z učiteljem dogovorite za naslednji termin. Če vožnjo odpoveste brez razloga, pa je potrebno plačati t.i. čakalno uro. Gre za minimalno nadomestilo učitelju vožnje, ker na odpovedano uro ni mogel delati.
Relacijska vožnja je vožnja, pri kateri kandidat skupaj odvozi dve uri, v tem času pa mora prevoziti razdaljo najmanj 40 kilometrov do oddaljenega kraja in nazaj. V sklopu izobraževalnega programa so predvidene najmanj 3 takšne vožnje. Ena relacijska vožnja se mora obvezno izvesti v nočnem času in ena na avtocesti.